Analize care evidentiaza functionalitatea ficatului bune, urobilinogen crescut?

Hepatita
Intrebare postata de Utilizator11583590736 cu 4 ani in urma

Buna ziua!
Aghbs prezent
Aghbs cantitativ 6
Nu am hep C, nici D
Viremie nedetectabil
Fibromax 0
Gt, tgp, tgo normale
Bilirubina directa si totala normale
Ecografie normala
Urina 3 examene de urina la interval de 2 sapt una de alta
Primele 2 examene..normale
Ultimul examen de urina ..urobilinogen 2mg/dl si intervalul de referinta este <2
Am tot refacut examenul de urina pt ca primele 2 urinari de dimineata sunt mai inchise la culoare.
Markeri tumorali CA 125, CEA, CA 15.3 , CA 19.9 in limite normale.
Toate analizele au fost rec de medicul gastro. Acum 2 sapt cand am fost, nu aveam rezultatul acestui examen de urina modificat.
Alta programare am peste 2 sapt.
Pana atunci dc ma puteti sfatui, elucida...cu toate analizele bune, totusi urobilinogenul usor crescut...ce poate sa insemne?
Bilirubina e neg in urina.
Dupa primele 2 urinari de dimineata, cum incep sa beau apa, se deschide la culoare, ajunge pana seara galben pai....dar dimineata din nou e inchisa la culoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Utilizator11589566615 (acum 3 ani)

Este absolut normal ca urina dimineata sa fie diferita ca si culoare,densitate. Tocmai de aceea se si recolteaza proba pentru laborator dimineata si nu pe parcursul zilei. Dupa lichide,urina se dilueaza f mult iar analizele nu va vor putea spune cu exactitate daca e o problema sau nu. Urobilinogenul este produs de ficat,cand apare in urina exista suspiciune de disfunctii hepatice sau chiar prezenta hepatitei. La Ag Hbs apare prezent?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11583590736 (acum 3 ani)

Aghbs este pozitiv. Nu inteleg la ce va referiti cand spuneti "la aghbs apare prezent"
Intre timp, urina mea de dim e normala...mai inchisa dar nu cum era atunci cand am scris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: